Her ebeveyn çocuklarını yatırmakta ve yatakta tutmakta, degisik seviyelerde zorluk yaşarlar. Uyutma mücadeleleri ve geceleri uykudan uyanilmasi en çok iletilen endiseler ve bana en çok sorulan sorulardir. Bu bölümde uykuya çocugun perspektifinden bakacagiz ve bazi uyku sorunlarini ve ebeveynler açisindan çözüm yollarını araştıracağız.

Rutin Her Şeydir

Çocuklar, güvenebilecekleri bir model olduğunda, herhangi bir şey konusunda daha iyi davranırlar. Düzenli yatma zamanı ve standart bir rutin ile yatmaya hazırlanması, kendisinden ne beklendiğini anlamasını kolaylaştıracak ve uyku sorunlarını önleyecektir. Bu, çocuk için güvenlik hissi sağlayacaktır ve neyin, ne zaman olacağını bilecektir. Eğer zaman, mekan veya rutin sürekli değişiyorsa, tedirginlik, karmasa ve pazarlık için ortam yaratılmış olacaktır. Bazı çocukların düzene daha yatkın olmalarına rağmen genel olarak, yatma zamanı rutinden tüm çocuklar faydalanacaktır.

İyi bir yatma zamanı rutini, herhangi bir küçük çocuk için yarım saat kadar sürer. Böyle bir rutine çocuğunuz henüz bebekken başlayabilirsiniz; yani yaşamının ilk aylarında. Rutin, banyo, bir hikaye veya şarkıyı içerebilir. Eğer rutin daha uzun sürerse veya aşırı detaylı olursa çocuk sakinleşmek yerine heyecanlanabilir. 30 dakikadan kısa süren rutinler, küçük çocukların yatağa kovalandıklarını hissetmelerine neden olur.

Eğer hafta sonu ile hafta içi yatma zamanları birbirinden bir saatten fazla farklı olursa, pazartesi günü problem çıkmasını beklemelisiniz. En iyi sonuçlar için tüm hafta boyunca ayni bebek uykusu saatlerine bağlı kalmaya çalısın. Bu plan, hafta sonlarında geç kalkmayı seven aileler için uygulaması zor olabilir; fakat kendi tecrübelerime göre, cumartesi ve pazar sabahları en azından bir ebeveynin sabah çocukla ayni saatte kalkması genel olarak daha iyi sonuç alınmasını ve birçok uyku sorunlarının önlenmesini sağlamaktadır. Bu ayrıca, pek çok baba için, sabahları çocuğu veya çocuklarıyla sakin bir vakit geçirmeleri için şans olacaktır.

Eğer mümkünse çocuklar her gece ayni yerde uyumalıdır. Değişik yerlerde uyuması -değişik yataklar, yerde, koltukta- çocuk için düzen oluşturmasını güçleştirir.

Uyku Ayrılıktır

Çocuğun bakış açısına göre, uyumak ayrılmak anlamındadır: Ebeveynlerinden, kardeşlerinden, oyuncaklarından, günün heyecan veren olaylarından ve evin içinde olup bitmeye devam eden her şeyden. Neden bir çocuk gönüllü olarak bunlardan vazgeçsin; özellikle bu canavarların yatak altında bekliyor olabileceği, hayaletlerin pencerenin önünde uçabileceği, yılanların çarşafın altında cirit atabileceği karanlık bir odaya gitmek anlamına geliyorsa? Çok az çocuk problemsiz bir şekilde yatmaya gider. Ve hiçbir çocuk siki uygulanan kurallar ve teşvik olmadan kendi yatağında, kendi başına yatmaz.

Ebeveynler için de bu durum ayrılık anlamındadır. Pek çok ebeveyn, uzun bir günün sonunda çocuğun uzaklaşmasına hazire olduğunu söylemesine rağmen bazıları söyledikleriyle çelişir. Çocuğa karisi mesajlar verirler, rutini kısmen uygularlar ve çocuğun kendi başına uyumasını sağlayacak disiplini sağlayamazlar. Bazı ebeveynler, özellikle gün içinde sevdikleriyle yeterince birlikte olamayanlar, çoğunlukla bilinçsiz bir şekilde, aksamları ihtiyaç duyuluyor olmaktan ve çağırılmaktan mutluluk duyarlar. Ebeveynler olarak, çocuğumuzun problemleriyle ilgilenmeden önce kendi problemlerimizi fark etmiş ve çözmüş ol maliyiz.

Birçok ebeveyn, çocukları hasta olduğunda, korktuğunda veya baskı altında olduğunda kendileriyle yatmalarına izin verir. Bu durum kuskusuz sorun değildir fakat unutmayın ki çocuk, sizin açıkça söylenen bir direktifiniz olmadan kendiliğinden yatağına dönmeyecektir.

Sonu Gelmeyen Su Içmeler

Yatağa yatırıldıktan sonra kutudan fırlayan oyuncak gibi ayağa kalkan yeni yürümeye başlayan çocuğunuz, tek bir cümlelik açıklama ile yeniden yatırılmalıdır. Tartışmayın, pazarlık etmeyin, daha fazla televizyon izleme süresi vermeyin. Sessizce yatağa yeniden yatırın, üstünü örtün ve ayrılın. Başlangıçta bu işlemi, özellikle daha önceleri yatma zamanı kuralları konusunda gevsek davrandıysanız, kendiliğinden yatakta kalana kadar, yüz defa tekrar etmeniz gerekebilir. Bu yeni rutini yerleştirene kadar sorun yasamaya hazır olun. Bir kez su içmesi normaldir. Bir kez lazımlığına gitmesi yeterlidir. Bazen kuralları uygulayıp, başka zaman ikinci kez su içmesine ve birkaç kez yataktan çıkmasına izin verirseniz, rutini uygulamanız gittikçe daha zor olacaktır. Tutarlı olun!

Ebeveynlerin Yatağına Girmek

Eğer çocuğunuzun, gerçekten yatağınızı paylaşmasını istemiyorsanız, hiç konuşmadan ve tartışmadan, yüzlerce defa gerekse bile, sessizce kendi yatağına geri götürüp yatırın. Eğer sabahları yatağınıza gelmesine ve uyumasına izin verirseniz, gecenin bir saatinde yaptığıyla farkının ne olduğunu anlamayacaktır. Uyku ayrılığı nedeniyle strese girmiş veya uzun süre ailesi ile birlikte uyumasına izin verilmiş olan bir çocuk için tavsiyen edilen, ebeveyn odasının zeminine bir uyku tulumu sermeniz ve kendi odasına daha yakında yattığı zamanlarda ödüllendirmenizdir.

Kabuslar

Kabuslar veya kötü rüyalar aktif aklin günlük tecrübeleri belirli bir düzene koymasının işaretidir. Çocukların, gecenin herhangi bir zamanında kabus görebilmelerine rağmen, yaşı ilerledikçe, yetişkinlerde olduğu gibi sabaha karşı rüya görecektir. Aslında kabusların büyük bir kısmı bebek uykusunun ilk üç saatinden sonra görülür. Hepimiz, rüyaları ve kabusları stres, uyum ve baskılarla basa çıkmak için kullanırız. Çocuklar, konuşmayı öğrenir öğrenmez rüya görmeye başlarlar, belki daha da önce. Küçük çocuklar genellikle rüyalarını hatırlayamazlar, hatta uyanmalarına neden olanı bile. Ve rüyanın içeriği önemli olmadığına göre hatırlaması için zorlamayın. Ancak, eğer çocuğunuz haftalar boyunca ayni rüyayı görmeye devam ediyorsa, stresin kaynağını tespit etmesi için bir profesyonelden yardım isteyin. Dolaptaki canavarları kovalamayın, sadece güvenini sağlayın. Eğer canavarları ciddiye alırsanız ve yatağın altına, dolabın içine orada olmadıklarını göstermek için bakarsanız, gerçekte yaratmak istediğiniz etkinin tersine neden olabilirsiniz: Eğer annem onları arıyor ve bana orada olmadıklarını gösteriyorsa, o zaman başka bir zaman orada olabilirler.'' Bir çocuk için orada olmadıklarına, yatağın altına saklanmadıklarına inanmak kolay değildir. Çocuğunuz büyüdükçe, daha fazla rüya ve kabusu sabahın erken saatlerinde görecektir. Çocukların %70'i çocuklukları sırasında, her yıl kabus görmektedir.

Uyur Gezerlik ve Uykuda Konuşma

Her ikisi de ırsidir, stres ve yorgunluk dönemlerinde sıklıkları ve şiddetleri artar ve daha çok erkek çocuklarında görülen durumlardır. Çocuklar uyurgezerlik sırasında yaralanabileceği için zemindeki eşyaları kaldırın ve merdiven başlangıçlarını bloke edin. Uyurgezerliği alışkanlık haline getirmiş olanlar için alarm kurulması faydalı olabilir. Birçok çocuk ergenlik dönemine kadar bu sorunlardan kurtulurlar. Uykuda konuşma sırasında söylenenler genellikle anlamsızdır, ciddiye almayın. Ve uyurgezer ya da uykusunda konuşan çocuğunuzla alay etmeyin çünkü utangaç çocuklarda sırlarını açık ettiğine dair endişe yaratır. Çocuğunuzu bu durumun normal olduğuna ve keskin zekasının ve hayal gücünün geceleri de çalışmaya devam ettiğine dair ikna edin.